Boże Narodzenie w Szkol Podstawowej nr 61 w Poznaniu

Boże Narodzenie

Boże Narodzenie to czas szczególny, zwłaszcza radosny dla młodszych dzieci. Dzień 6 grudnia - Mikołajki, to dzień obfitujący w słodycze chowane do przygotowanych wcześniej i wyczyszczonych bucików.

U nas w szkole tradycyjnie dzieci wychodzą do kin i teatrów. W tym roku maluchy były w Teatrze Muzycznym na przedstawieniu "Dziewczynka z zapałkami" wg baśni H. Ch. Andersena. Po spektaklu zwiedzały zaplecze i kulisy teatru.

W grudniu wszyscy uczniowie naszej szkoły biorą udział w akcji charytatywnej na rzecz dzieci z Domu Małego Dziecka. W tym celu przygotowują piękne kartki świąteczne, stroiki na stół wigilijny, szopki betlejemskie i witraże o tematyce świątecznej. Uczniowie III klas sprzedają te prace rodzicom, uczniom, pracownikom szkoły, a zgromadzony dochód przekazują dla innych maluchów, aby umilić im świąteczny czas.

W tym okresie w klasach powstają piękne prace i dekoracje o tematyce świątecznej. Sześciolatki wykonały gwiazdorki w czerwonych ubrankach z masy solnej z brodą z waty, pierwszaki kartonowe bombki, gwiazdorki wypełniały kolorowymi kuleczkami krepy, plasteliny, robiły przestrzenne choinki z tektury oraz wielkie klasowe łańcuchy z kolorowego papieru. Ośmiolatki pracowicie wycinały szopki betlejemskie, zwiewne anioły oraz wysyłały swoim bliskim wykonane przez siebie kartki z życzeniami.

Uczniowie klas III pracowali nad kolorowymi witrażami z krepy i bibułki oraz przygotowali jasełka o tematyce religijnej. Samodzielnie wykonali stroje i dekoracje do przedstawienia. We wszystkich klasach dzieci poznawały tradycje dekorowania choinek, przygotowania wieczerzy wigilijnej, obdarowania się prezentami przynoszonymi przez św. Mikołaja, śpiewania kolęd, łamania się opłatkiem itd.

W ostatnim dniu wszystkie dzieci obejrzały Jasełka w wykonaniu uczniów kl. III, wysłuchały kolęd granych przez uczniowski zespół "Kolorowe nutki", podzieliły się opłatkiem podczas klasowych Wigilii oraz wspólnie śpiewali kolędy i spotkały się podczas Wigilii klasowych ze św. Mikołajem.

Sale klasowe były pięknie udekorowane, stały w nich choinki i paliły się nastrojowe lampki.

W klasach IV - VI

-

klasy czwarte wyszły do kina (w prezencie Mikołajkowym) na film W. Disneya "Gdzie jest Nemo?",
-

na zajęciach wykonywały kartki świąteczne, omawiały polskie zwyczaje i tradycje związane ze świętami,
-

dzieci przygotowały kartki świąteczne z siankiem, z którego dochód przeznaczony jest na potrzeby ubogich,

wydały okolicznościową gazetkę,
-

przygotowywały i wystawiały jasełka dla rodziców podczas Wigilii klasowych,
-

odbywały się wigilie w klasach (dzieliliśmy się opłatkiem, Gwiazdor rozdawał prezenty, śpiewaliśmy kolędy),
-

odbyło się spotkanie czytelników gazetki szkolnej ze św. Mikołajem (w auli szkoły),
-

wycieczka do Fabryki Bombek (choinkowych) - klasy młodsze.

Grudzień 2003