Spotkanie z Panią Małgorzatą Musierowicz

18 grudnia 2002 r. naszą szkołę odwiedziła pani Małgorzata Musierowicz - znana poznańska pisarka książek dla dzieci i młodzieży. Pani Musierowicz napisała m.in. cykl powieściowy pt. "Jeżycjada". Opisuje on życie i przygody różnych ludzi zamieszkujących poznańską dzielnicę Jeżyce. Na samym początku byliśmy wobec niej trochę nieśmiali, ale pani Musierowicz mówiła bardzo ciepło i przyjaźnie, więc szybko się ożywiliśmy. Najpierw padło kilka cichych pytań, m.in. czy pisarka zamierza wydać kolejne książki. Zapytana o to pani Musierowicz odpowiedziała, że tak i, że następna książka, którą chce wydać nosi tytuł: "Języki trolli". Pani Małgorzata opowiadała nam dużo o swojej pracy i twórczości. Wyjawiła nam, że z każdym napisanym rozdziałem idzie do swojej mamy, ponieważ ona zawsze obiektywnie oceni twórczość swojej córki. Poproszona o opisanie treści swoich książek, pani Musierowicz powiedziała, że pisząc książkę najbardziej zależy jej, aby była ta książka zabawna i romantyczna. Na pytanie, z którą postacią ze swoich książek najbardziej się zaprzyjaźniła, pani Musierowicz powiedziała, że z ojcem Borejko - łysawym jegomościem, ojcem czterech córek, wiecznie roztargnionym i wiecznie otoczonym stertami książek. Na pytanie, czy w swoich książkach pani Musierowicz opisuje swoje dzieci, autorka zaprzeczyła. Jej dzieci bardzo by tego nie lubiły. Powiedziała także, że napisała tylko jedną książkę, której bohaterami były jej własne dzieci. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego akcja "Kłamczuchy" dzieje się w Liceum Poligraficznym w Poznaniu. Otóż, kiedyś pani Musierowicz została zaproszona do liceum. Spotkała tam bardzo miłą uczennicę, która chętnie ją oprowadziła po budynku szkoły. Pani Musierowicz była bardzo zdziwiona tym wspaniałym przyjęciem i zechciała to opisać w jednej ze swoich książek. Zachęcała nas - uczniów, abyśmy dużo pisali i nauczycieli, aby zachęcali dzieci do pisania. Na koniec spotkania każdy mógł otrzymać autograf pisarki.
        Gorąco wszystkim polecam książki pani Małgorzaty Musierowicz. Cykl "Jeżycjady" jest dostępny w naszej szkolnej bibliotece.

Antonina Szała - absolwentka

SP nr 61