Niezwykła wystawa książek

W ramach obchodów Dnia Dziecka klasa IIa pojechała do Centrum Kultury Zamek na interaktywną wystawę książek dla dzieci "Książka w nowych szatach". Była to wyjątkowa ekspozycja prezentująca historyczne i współczesne formy książek dla dzieci połączona z warsztatami Moja książka. Uczestnicy rozpoczęli zwiedzanie wystawy pod przewodnictwem animatorów. Dotykanie niektórych eksponatów było wręcz wskazane, gdyż prezentowane książki miały zaskakujące formy. Obejrzeliśmy książki -zabawki, książki hipertekstowe, audiobooki, iPady, książki artystyczne, ale również bardzo stare wydania książek dla dzieci (tzw. cymelia), pochodzące z Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Podczas zwiedzania uczniowie wzięli też udział w warsztatach wyobraźni "Mali ilustratorzy - ilustrowanie książeczek z poezją dziecięcą i zabawy rysunkowe" lub "Zrób to sam!" - nauka wycinania i montowania małych form Pop-Up Book.
       Nie był to jednak koniec atrakcji. Wszystkie dzieci lubią się bawić więc udaliśmy się na równie wesołą i barwną wystawę "Zabawki naszych dziadków" . Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach udostępniło wspaniałą kolekcją tradycyjnych zabawek, wytwarzanych w różnych ośrodkach polskiego zabawkarstwa ludowego. Drewniane koniki, ptaszki, pięknie malowane figurki to tylko niektóre z magicznych przedmiotów poruszających dziecięcą wyobraźnię. Do dziś te cenne eksponaty stanowią inspirację dla twórców współczesnych zabawek i ozdób stylizowanych na dawne. Te niemuzealne zdobycze dzieci mogły wypróbować.