Jak co roku, 14 października 2010r. społeczność Szkoły Podstawowej nr 61 im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu uroczyście obchodziła święto swojego Patrona. Ten dzień był szczególnie ważny dla najmłodszych uczniów naszej szkoły - Pierwszoklasistów, którzy zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Odświętnie ubrane pierwszaki zaprezentowały program artystyczny, w którym przed Panią Dyrektor i swoimi Rodzicami wykazali się wiedzą i umiejętnościami pozwalającymi im uzyskać miano uczniów naszej szkoły.
        Po części artystycznej wszyscy byliśmy świadkami bardzo podniosłej i zarazem wzruszającej chwili. Dyrektor szkoły Pani Tamara Przybyła-Bartczak, dotykając symbolicznym ołówkiem ramienia każdego z pierwszaków, przyjmowała adeptów w poczet społeczności szkolnej słowami "Pasuję Cię na ucznia naszej szkoły". Następnie mali bohaterowie złożyli uroczyste ślubowanie przyrzekając być dobrym uczniem, przestrzegać zasad, dbać o honor szkoły i kochać Ojczyznę Polskę. W tym dniu każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał od swojej Pani pamiątkowy dyplom pasowania na ucznia oraz skromny upominek od Samorządu Uczniowskiego.
        Atmosfera w tym dniu była niezwykle radosna. Nie brakowało uśmiechów, wzruszeń i wiary w to, że 68 pierwszaków wcielonych do braci uczniowskiej będzie godnie reprezentować naszą szkołę.