"SPOTKANIE Z TEATREM"

W środę 18 maja odbyło się spotkanie dzieci z klas III z przedstawicielami Teatru Wielkiego w Poznaniu. Gośćmi naszymi były pani Gabriela Klima solistka oraz pani Zosia Dowjat- reżyser.
       Spotkanie miało charakter dyskusyjno- artystyczny. Dzieci zastanawiały się, jaki teatr byłby dla nich najlepszy. Zdania były podzielone, jednak większość uznała, że tradycyjna formuła przedstawień operowych jest najbardziej odpowiednia. Rozmowa toczyła się również wokół muzyki i jej roli w życiu codziennym. Okazało się, że muzyka często towarzyszy nam w życiu. Na dowód tego dzieci zaprezentowały to, czego nauczyły się w ostatnim czasie. Uczniowie z klas trzecich grali na flażoletach, Jagoda Janiec zaśpiewała dla nas pięknym głosem, a Bartek Bialik i Adaś Korba zagrali na keyboardzie. Panie z teatru były bardzo zadowolone, że dzieci aż tak pasjonują się muzyką, tym bardziej, że w dziecięcym repertuarze znalazły się utwory operowe. Na koniec poprosiliśmy panią Gabrielę o zaśpiewanie dowolnego utworu ze swojego repertuaru. To była bardzo miła niespodzianka. Dzieci pożegnały obie panie bukietami przepięknych, czerwonych róż, a także jak to bywa w teatrze - owacjami na stojąco.

Gabriela Klima

Po ukończeniu studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej w Katowicach była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu (1982-88) a następnie związała się z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Laureatka II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Adama Didura oraz Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Verviers (Belgia) a także Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistów w Jeleniej Górze. Występowała wraz z solistami włoskimi na Verdiowskim Festiwalu w Roncoli, a brała udział także w festiwalach oratoryjnych i operowych m.in. w Wielkiej Brytanii. Uczestniczyła w wielu tourne artystycznych na terenie całej Europy, występowała m.in. w Teatro de la Maestranza w Sevilli. Jej repertar obejmuje partie w operach Verdiego (Abigail, Fenena, Amneris), Moniuszki (Halka), Pucciniego (Tosca, Butterfly, Kate, Lauretta), Mascagniego (Santuzza), Musorgskiego (Maryna), Penderevkiego (Joanna) i in.