Cytadela

       W październikowy, lekko zamglony dzień uczniowie klasy trzecich wraz ze swoimi wychowawczyniami udali się na Cytadelę - miejsce pamięci narodowej(od 2008 roku uznany za pomnik historii). Wiele dzieci było tu po raz pierwszy, dlatego też Pani Justyna przybliżyła historię tego miejsca. Dzieci dowiedziały się, że Cytadela była kiedyś największym fortem artyleryjskim w Europie. Zbudowano go według założeń systemu nowopruskiego na planie wielokąta otoczonego na zewnątrz wysokim wałem. Rozwój i zmiany techniki wojskowej sprawiły, że Cytadela szybko straciła swoje znaczenie. Fort był jeszcze kilkakrotnie modernizowany, ale wykorzystywano go też w czasach późniejszych jako więzienie dla polskich powstańców oraz jeńców wojennych w czasie II wojny światowej. W 1945 bombardowania i walki obróciły twierdzę w gruzy. Po wojnie resztę umocnień rozebrano, a cegły uzyskane z rozbiórki wykorzystano do budowy i odbudowy domów mieszkalnych na terenie Poznania. Cytadela stanowi obecnie jeden z największych cmentarzy wojskowych w Wielkopolsce, pochowani są tu żołnierze polegli w czasie II wojny światowej.
       Zbliżające się Święto Wszystkich Świętych skłoniło nas do odwiedzin grobów tych, którzy odeszli, by zapalając znicze wspomnieć ich pamięć. Uczniowie uporządkowali groby z liści, stawiali znicze, kładli drobne kwiatki, gdyż do wielu mogił nikt nie przychodzi.
       Podczas spaceru po Parku dzieci podziwiał pomniki m.in. Dzwon Pokoju, obejrzały dzieło Magdaleny Abakanowicz - "Nierozpoznani"- przedstawiające 112 bezgłowych, żeliwnych, plenerowych rzeźb Jest to tłum dwumetrowych wydrążonych wędrowców mających wyrażać emocje współczesności.
       Cytadela to też miejsce gdzie zlokalizowane są muzea: Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. W plenerze uczniowie podziwiali czołgi, samoloty, śmigłowce, armaty i innych elementy wyposażenia armii z dawnych czasów, chętnie fotografowali się przy eksponatach. Zapoznali się z systemem umocowań wojennych, obiektem fortecznym.
       Park Cytadela to miejsce bujnej przyrody, chętnie odwiedzane jest przez mieszkańców Poznania, gdyż stanowi doskonały teren dla pieszych wędrówek oraz amatorów rowerów i rolek. Podczas spacerów warto zwiedzić piękne rosarium, nowo powstałą fontannę. Co roku odbywają się tutaj liczne imprezy kulturalne i sportowe, a w okresie wielkanocnym w pobliżu Dzwonu Pokoju organizowane było misterium pasyjne.



Strona nauczania początkowego