Muzeum Narodowe

23 listopada, 2011 roku, uczniowie klas IIa i Ib mieli okazję odwiedzić Muzeum Narodowe w Poznaniu. Była to ich pierwsza wizyta w "świątyni sztuki", połączona z lekcją muzealną. Muzeum Narodowe w Poznaniu posiada zbiory obrazów, rzeźb i przedmiotów użytkowych od czasów starożytnych po współczesność. Przedmiotem lekcji muzealnej, w której uczestniczyli nasi uczniowie, były dzieła malarskie. Gdy dzieci przekroczyły muzealne progi, przywitała ich uśmiechnięta pani przewodnik. Opatrzone w miękkie poduszeczki (które służyły im podczas zwiedzania jako siedzenie) podążały odtąd jej śladami. Przestronne, lśniące wnętrza, z początku onieśmielały nieco małych odbiorców sztuki, ale już po chwili zafascynowani oglądali obrazy oprawione w piękne, zdobne ramy. Wędrując ścieżkami wyznaczonymi przez panią przewodnik, dzieci napotykały także na rzeźbione popiersia pań i panów o poważnych wyrazach twarzy. Spośród niezliczonej ilości obrazów pani przewodniczka wybrała kilka. Zachęcała, by dzieci same próbowały nazwać elementy oglądanych kompozycji malarskich. Chętni uczniowie mogli odczytać, kto jest autorem danego dzieła, oraz w jakiej technice zostało ono stworzone. Dzieci dowiedziały się, że najpopularniejszymi tematami wystawionych w muzeum obrazów są: portret, martwa natura, krajobraz, i scena rodzajowa obrazach. Pani przewodnik wyjaśniła co oznaczają te trudne nazwy. Po skończeniu zwiedzania, dzieci zasiadły do przygotowanego stanowiska pracy artystycznej. Ich zadaniem było przedstawić za pomocą pasteli i kredek, jeden z poznanych tematów malarskich: martwą naturę, portret, krajobraz lub scenę rodzajową. Uczniowie pracowali w skupieniu, w otoczeniu obrazów, tak różnorodnych i pięknych. Inspirująca atmosfera muzealnego wnętrza sprawiła, że efekty ich pracy były zachwycające. Po wyczerpującym akcie tworzenia, mali artyści z apetytem zjedli drugie śniadanie. Kto wie, może wśród naszych uczniów, rośnie nam już jakiś wielki artysta ?