ANDRZEJKI w nauczaniu

Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. W dawnych czasach przywiązywano do andrzejkowych wróżb wielką wagę. Młodzież wiejska, a szczególnie dziewczęta organizowały "jędrzejkowe wróżby" zwane "Jędrzejkami". W dawnym polskim obyczaju główną rolę odgrywały wróżby zamążpójścia i ożenku. Były wróżby z butów ustawionych jeden za drugim, podkładanie karteczek z imionami pod poduszkę, nasłuchiwanie z której strony zaszczeka pies, czy zaglądanie do studni, gdzie w wodzie miała ukazać się głowa narzeczonego.
        Dziś wróżby są traktowane jako zabawa, która ma dostarczyć uczestnikom dużo śmiechu i radości. Tak właśnie było 28 listopada 2012 roku w Szkole Podstawowej nr 61 w Poznaniu. Uczniowie klas I-III przyszli tego dnia przebrani za wróżki, czarodziejów i elfy. Świętowali Andrzejki w klasach razem ze swoimi wychowawczyniami oraz przedstawicielkami SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO: ustawiali buty, przebijali serca z imionami przyszłych żon lub mężów. W auli szkolnej odbyła się także impreza andrzejkowa dla wszystkich uczniów nauczania początkowego. Dwie czarownice przy pomocy tajemniczej szafy, wróżyły klasom, co czeka je w nadchodzących miesiącach roku szkolnego. Następnie, pod kierunkiem Pani Natalii odbyły się szalone tańce ZUMBY.