"CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS" - program edukacji antynikotynowej

W roku szkolny 2014 / 2015 w klasach I a, I b oraz oddziale zerowym Szkoły Podstawowej nr 61 w Poznaniu, będzie realizowany program edukacji antynikotynowej "Czyste powietrze wokół nas". Jest to program profilaktyczny przeznaczony dla dzieci w wieku 5,6 lat dostosowany do ich możliwości rozwojowych i intelektualnych.
        Głównym celem programu jest ochrona dzieci przed szkodliwym wpływem dymu tytoniowego. Wykształcenie u uczestników świadomej postawy ochrony własnego zdrowia, w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącym i przebywają w zadymionym pomieszczeniu.
        Udział dzieci w realizacji programu pozwoli również zwiększyć ich wiedzę na temat skutków palenia papierosów. Program swoim zasięgiem będzie obejmował także rodziców poprzez różnorodne formy oddziaływania.
Cele główne programu:
. wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy
. zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń

Cele szczegółowe:
. wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymów oraz różnych rodzajów dymów - "wydobycie" dymu tytoniowego
. zwiększenie świadomości dzieci na temat szkodliwości dymu papierosowego
. zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów
. zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażone na dym

Adresaci programu:
. dzieci w wieku 5,6 lat uczęszczające do klas pierwszych i oddziału zerowego w Szkole Podstawowej nr 61
. rodzice i opiekunowie

Struktura programu.
pięć zajęć warsztatowych - tematyka:
I. Wycieczka - spacer po okolicy.
II. Co i dlaczego dymi?
III. Jak się czuję, kiedy dymi papieros?
IV. Co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy?
V. Jak unikać dymu papierosowego?

Czyste powietrze wokół nas klasy 1a 1b 0