"Jesień z Tomkiem Wilmowskim"

"Jesień z Tomkiem Wilmowskim" - to cykl spotkań z ciekawymi ludźmi zainicjowany przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w kilku z nich, odwiedzając różne filie największej biblioteki publicznej w naszym mieście.
        Uczniowie klasy IV b wzięli udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez panią Annę Brodę - wokalistkę, autorkę piosenek dla dzieci i dorosłych, wreszcie wielce utalentowaną multiinstrumentalistkę.
        Dzieci miały okazję posłuchać dźwięku prawdziwych cymbałów, podobnych do tych opisywanych w "Panu Tadeuszu", a nawet próbowały samodzielnie na nich zagrać! Wspólnie z artystką układały również słowa i melodię piosenki. Wszyscy mogli poczuć radość tworzenia!
        Z kolei uczniowie klasy V b poznali sławnego pisarza - pana Marka Fiedlera, który poprowadził prelekcję zatytułowaną "Świat mnie wabił" o podróżach swego ojca, Arkadego Fiedlera oraz o tym, "jak miłość do podróży przekazywana jest w genach". Dzieci podziwiały cenne pamiątki, przywiezione z odległych krajów, w tym maski, ząb słonia, okazy fauny oraz inne, wszystkie wywołujące wspomnienia związane z przygodami obu pisarzy. Niektóre z nich zanotowali redaktorzy "Szkolnego co nieco".
        Natomiast dzieci z klasy IV a miały okazję przeżyć prawdziwą afrykańską przygodę podczas spotkania z panem Łukaszem Wierzbickim, autorem książki "Afryka Kazika". Pisarz opowiadał, skąd wziął się pomysł napisania książki, mówił o swojej wyprawie śladami Tadeusza Nowaka ( "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd"), a także przedstawił fascynującą historię niedźwiedzia Wojtka z armii gen. Andersa.
        Opowieści pisarza na długo zostaną w naszej pamięci. Kto ich nie zna, może poczytać o nich w książkach. Wszystkie są dostępne w naszej szkolnej bibliotece.