Zapusty, zapusty

Tradycje regionalne

Zapusty, zapusty

Najmłodsza grupa dzieci z teatrzyku "Kacperek" wystawiła w tym roku szkolnym przedstawienie pt. "Zapusty, zapusty".
       Zapusty - to okres między świętami Bożego Narodzenia a "Podkoziołkiem" - czyli zakończeniem karnawału.
       Dzieciaki wcieliły się w role kolędników, zapustnych przebierańców.
       Zwyczaj obchodzenia domów przez chłopców z "gwiazdą", z Turoniem i zapustnych przebierańców takich jak koza, niedźwiedź, bocian i inne maszkary - to jeden z naszych polskich, starych obyczajów mających na celu zapewnienie pomyślnych plonów.
       Cały ten orszak barwnych postaci chodził po wsi, od domu do domu odgrywając zabawne monologi i dialogi, dostając w zamian od gospodyni domu poczęstunek w postaci racuchów, sera, jajek, kiełbaski .
       Dzieci starały się, aby przedstawione przez nie widowisko nawiązywało do tego obyczaju, było barwne, roztańczone i rozśpiewane.

Poznań, styczeń 2005 r.